St. Anthony School Kailua

Faculty


 

Administration
Rev. Exsequel Tuyor Parish Administrator
Rev. Roel delos Reyes Parochial Vicar
Mrs. Nikki Dewitt Director Of Religious Education
Mrs. Bridget Olsen Principal K-8, Director ELC
Mrs. Patricia Barros Vice-Principal
Staff
Mrs. Betty Lou Kam Office Administrator
Ms. Sharon Davis Business Manager
Housekeeping / Maintenance
Mr. David Cosier Maintenance
Lunch/Snack Program
Mr. Ian Shimabukuro Cafeteria Manager
Mrs. Lisa Sommo Cafeteria Assistant
Early Learning Center (ELC)
Miss Claire Shannon Preschool 1 Teacher
Mrs. Deanna Gobert Preschool 1 Aide
Mrs. Katie Contreras Preschool 2 Teacher
Miss Marie Davis Preschool 2 Aide/After School Care (ELC)
Ms. Jina Pratt Pre-Kindergarten 1 Teacher
Mrs. Tyra Freitas Pre-Kindergarten 1 Aide
Mrs. Tiana Estabilio Pre-Kindergarten 2 Teacher
Ms. Mary Lennon Pre-Kindergarten 2 Aide
Elementary School
Mrs. Christina Abate Kindergarten 1 Teacher
Miss Danielle Miyamoto Kindergarten 2 Teacher
Mrs. Samantha Morales Kindergarten Aide
Ms. Heather Nakasone Grade 1A Teacher
Mrs. Kathleen Johnson Grade 1B Teacher
Ms. Anice de los Santos Grade 1C Teacher
Mrs. Cecelia Weaver Grade 2A Teacher
Mrs. Kehau Kalahiki Grade 2B Teacher
Mrs. Katherine Sieja Grade 3A Teacher
Mrs. Anna Dove Grade 3B Teacher
Mrs. Desiree Tupou Grade 4A Teacher
Mrs. Shawna-Lei Smith Grade 4B Teacher
Mrs. Erin Studt Grade 5A Teacher
Ms. Laree Ott Grade 5B Teacher
Middle School
Mr. Zachary Kawamoto Grade 6A Teacher (Middle School Math)
Mrs. Emily Ingram Grade 6B Teacher  (Middle School Science)
Ms. Meghan Darreff Grade 7A Teacher  (Middle School Language Arts)
Ms. Terryl Stewart Grade 8A Teacher (Middle School Social Studies, Algebra 8)
Ms. Tahlia Aleman Grade 8B HomeroomTeacher (Spanish)
Resource Teachers
Mr. Frank Palacat Athletic Director
Mr. Rayson Romero Physical Education Teacher (Grades PK-8)
Mrs. Sharon Chang Art Teacher (K-8), After School Program (K-8)
Ms. Tahlia Aleman Spanish Teacher (PS-8), 8B Homeroom Teacher
Ms. MaryPat Kinsey Librarian
Mr. Kepa Stern Music Teacher /Band/Choir/Music Liturgist (PS-8)
Mrs. Donna Mintie Reading Resource Teacher /Title 1 (K-8)
Miss Lucia Topalian Digital Technology Teacher (Grades PK-8)
Extended Care Program
Mrs. Donna Mintie Before School Care Teacher
Mrs. Sharon Chang, Mrs. Suzette Woods After School Care Leaders (K – 8th Grade)
Miss Jina Pratt, Miss Marie Davis After School Care Teachers (ELC)
Top